Chór Mieszany „Symfonia”
Nasza historia dzieje się od 1930 roku.
Nie sposób opisać ją w kilku słowach.
Zespół powstał pod nazwą Towarzystwo Śpiewu „Symfonia”.
Od początku związani jesteśmy z Pomorzem.
Śpiewamy pieśni religijne i piosenki świeckie.
W ciągu 93 lat wzięliśmy udział w ponad 600 koncertach i 200 festiwalach,
otrzymaliśmy wiele nagród i wyróżnień.
Nasze występy uświetniają uroczystości kościelne, prywatne
i okolicznościowe. Śpiewamy zarówno w rodzinnej Gdyni, jak i w innych miastach w Polsce.
Koncertujemy również za granicą. W 1985 roku muzyka zaprowadziła nas
do Castel Gandolfo, na spotkanie z papieżem Janem Pawłem II.
„Pieśń niesie radość” – pisał o naszym chórze „Głos Wybrzeża”. I tę radość chcemy wyśpiewywać przez kolejne lata.
Kalendarium
1930 – 1 października, w budynku przy ul. Świętojańskiej 29 w Gdyni, ks. kanonik Teodor Turzyński zainicjował spotkanie miłośników śpiewu. Zapadła decyzja – powstanie czterogłosowe Towarzystwo Śpiewacze „Symfonia”. TAK ZACZĘŁA SIĘ NASZA HISTORIA.
Pierwszym dyrygentem grupy został Władysław Kirstein. Pod koniec roku nasz zespół dał pierwsze występy. W repertuarze przeważały piosenki religijne.
1931 – spotkały się drogi „Symfonii” i wybitnego kompozytora Feliksa Nowowiejskiego. Pod batutą mistrza, na I Zjeździe Śpiewaczym w Gdyni, „Symfonia” wykonała „Bogurodzicę”. Wkrótce Nowowiejski został serdecznym przyjacielem zespołu i Ojcem Chrzestnym naszego sztandaru.
Dyrygenturę przejął Wacław Betlejewski, wiążąc się z „Symfonią” aż na 16 lat.
1935 – PIERWSZY RAZ PIERWSI NA PODIUM – „Symfonia” zwyciężyła na gdyńskim Święcie Pieśni.
1937 – zespół zdobył znaczące wyróżnienia – 1-sze miejsca w Konkursie Chórów Okręgu Kaszubskiego oraz w Konkursie Chórów Diecezji Chełmińskiej.
1939-1945 – na czas wojny „Symfonia” zawiesiła działalność. Pojedynczy członkowie zespołu w ukryciu, pod opieką dyrygenta Wacława Betlejewskiego, kontynuowali śpiewanie.
1945 – koniec wojny i upragniony powrót do śpiewania – „Symfonia” reaktywowała działalność, świętując 15-lecie powstania.
1947 – Towarzystwo Śpiewu „Symfonia”, zachowując pierwotną nazwę, połączyło siły z chórem mieszanym „Dzwon Morski”. OFICJALNĄ SIEDZIBĄ CHÓRU ZOSTAŁ KLASZTOR OO. FRANCISZKANÓW W GDYNI, a opiekunem o. Alojzy Urbaniak. Duchowny ten wybudował kościół pw. św. Antoniego, w którym „Symfonia” śpiewa i odbywa próby do dziś. Tego roku nastąpiła również zmiana na stanowisku dyrygenta – batutę po Wacławie Betlejewskim przejął Antoni Janca.
1950 – eliminacje Chórów Okręgu Gdańskiego i Kaszubskiego zapewniły „Symfonii” pierwsze miejsce.
1955 – „SYMFONIA” OBCHODZIŁA 25-LECIE DZIAŁALNOŚCI. Zespół świętował jubileusz w sali Miejskiej Rady Narodowej.
W kolejnych latach chórzyści mocno odczuli niedobór męskich głosów.
1959 – nowy dyrygent o. Henryk Sobieszek i nowe siły w zespole – „Symfonia” zdobyła I miejsce podczas eliminacji chórów Okręgu Gdyńskiego. W ciągu 6 lat dyrygentury ojca Sobieszka zespół wykonał 78 koncertów. Wzmożona rekrutacja nowych chórzystów i wzbogacenie repertuaru – wszystko działo się z myślą o nadchodzącym jubileuszu 30-lecia „Symfonii”.
1960 – 30. urodziny „Symfonia” świętowała koncertem wykonanym wraz z 30-osobowym chórem chłopięcym. Wielką zasługę w przygotowaniach do uroczystości miała ówczesna prezes – Amelia Kowalewska.
1966 – nowym dyrygentem zespołu został Stanisław Kwiatkowski.
1971-77 – lata te upłynęły „Symfonii” pod znakiem licznych koncertów. Warto wspomnieć występy jubileuszowe dla zaprzyjaźnionych chórów, Dni Morza, Festiwal Pieśni o Morzu w Wejherowie, koncert na 100-lecie śmierci Stanisława Moniuszki w sopockiej Operze Leśnej i wiele, wiele innych. Zespołem dyrygował wówczas Stanisław Kwiatkowski.
1977 – ROLĘ DYRYGENTA OBJĘŁA
ELŻBIETA CIEŚLAK –
JAK POKAZAŁ CZAS, KIEROWAŁA SYMFONIĄ AŻ 31 LAT.
1978 – koncert „Symfonii” uświetnił gdyńskie obchody 60-lecia Niepodległości.
1979 – ważne zmiany w administracji chóru – powołano nowy zarządu, komisję rewizyjną, kulturalną oraz bibliotekarza. Priorytetem dla nowego zarządu stało się pozyskanie dla „Symfonii” nowych głosów.
1980 – ZŁOTY JUBILEUSZ „SYMFONII”. Z okazji urodzin otrzymaliśmy wspaniałe prezenty: Złotą Odznakę Honorową od Zarządu Głównego Polskiego Związku Chóru i Orkiestr oraz wiele listów gratulacyjnych. Zagraliśmy 2 koncerty specjalne: jeden wspólnie z chórem Stella Maris, drugi na uroczystościach X. rocznicy Wypadków Grudniowych w Gdyni.
1981-84 – stan wojenny był dla „Symfonii” okresem nieprzychylnym – nasi chórzyści zaprzestali koncertów, a na próby przychodzili nieliczni.
1985 – Rok pełen wrażeń i nowych doświadczeń – „SYMFONIA” Z WIZYTĄ WE WŁOSZECH! Nasi chórzyści udali się w tournée w ramach festiwalu „Askolańska Jesień”. Nie tylko nawiązali znajomości z włoskimi śpiewakami, ale przede wszystkim przeżyli niezapomniane chwile na spotkaniu z Ojcem Św. Janem Pawłem II. W Castel Gandolfo zespół śpiewał podczas mszy i wspólnie z Papieżem pozował do zdjęcia. Wspomnienia i fotografie z tamtych wydarzeń są dla nas szczególną pamiątką i nagrodą za trudy wokalne i trudy… podróży.
Był to również rok naszych 55. urodzin. Nasi chórzyści zakończyli te pracowite i owocne 365 dni koncertami w Teatrze Miejskim w Gdyni oraz w Ratuszu Głównomiejskim w Gdańsku. Zarząd Główny Polskiego Związku Chóru i Orkiestr przyznał nam jubileuszową „Złotą Odznakę z Laurem”.
1986 – Od Miasta Gdynia odebraliśmy zaszczytne wyróżnienie – MEDAL „GDYNIA ZA ZASŁUGI”.
1987 – do Gdyni przybył chór mieszany Prieser Liedertafel z Kilonii, który członkowie „Symfonii” powitali serdecznie, z otwartymi ramionami. Kilończycy zaśpiewali w Sali urzędu Miejskiego oraz w kościele oo. Franciszkanów.
1988 – w rewanżu za zeszłoroczną wizytę „Symfonia” odwiedziła przyjaciół z Kilonii. W nowych strojach i starannie przygotowani do występów, nasi chórzyści wykonali 2 duże koncerty i kilka występów w tamtejszych kościołach. Wyjazd nie doszedłby do skutku, gdyby nie ówczesna prezes Anna Rutkiewicz, która w trudzie i na ostatnią chwilę, z sukcesem zdobyła wizy dla członków zespołu.
1990 – ROK 60-LECIA PEŁEN BYŁ WYTĘŻONEJ PRACY I NIEZAPOMNIANYCH KONCERTÓW. „Symfonia” drugi raz odwiedziła Kilonię, gdzie chórzyści dali udany występ. Tego roku zdobyliśmy wyróżnienie w kategorii chórów mieszanych na II Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Religijnej im. ks. Stanisława Ormińskiego w Rumi. Nasze 60-lecie świętowaliśmy koncertem jubileuszowym w kościele oo. Franciszkanów. Nie zabrakło poczęstunku, toastów i nagród dla chórzystów.
1991 – „Symfonia” nie zwalnia tempa – występy naszych chórzystów uświetniły wszystkie uroczystości w kościele oo. Franciszkanów i wiele wydarzeń kulturalnych Trójmiasta i okolic. Śpiewaliśmy na koncertach kolęd, podczas Dni Morza i uroczystości 67. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich, podczas VII Przeglądu w Malborku oraz na XIV Ogólnopolskim Festiwalu „Pieśni o Morzu” w Wejherowie. Stworzyliśmy muzyczną oprawę dla mszy św. radiowych, transmitowanych z kościoła św. Elżbiety w Gdańsku dla marynarzy i rybaków.
1994 – 1990 – 800-LECIE URODZIN PATRONA NASZEJ GDYŃSKIEJ PARAFII – ŚW. ANTONIEGO. Tego roku odbyła się również trzecia już wizyta naszego chóru w Kilonii i udany koncert, przy licznej frekwencji słuchaczy, w sali Zakładów MAK-Krupp.
1995 – nasz zespół spędził miłe chwile w Chałupach. Każdy wyjazd integracyjny to dla „Symfonii” głęboki oddech i łapanie wiatru w żagle.
1996 – występy „Symfonii” uświetniły ważne trójmiejskie uroczystości: dekorację Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari Obrońców Wybrzeża na cmentarzu wojskowym w Gdyni Redłowie, obchody 70-lecia Polskiego Związku Chórów i Orkiestr w Gdańsku oraz obchody Święta Niepodległości w kościele p.w. św. Andrzeja na Obłużu.
1997 – 1000 lat wstecz, w 997 roku, misję ewangelizacyjną na Wybrzeżu Gdańskim pełnił św. Wojciech. Z tej okazji „Symfonia’ wystąpiła na uroczystej mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego z towarzyszeniem przedstawicieli Episkopatu Polski. Kolejną wyjątkową uroczystością był występ w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, którą nasz zespół uświetniał obok chóru męskiego „Arion” z Reinfeld w Niemczech, zespołu „Leśne Echo” z Kaliks oraz chóru męskiego „Moniuszko” z Gdańska.
Tego lata w kościele św. Brygidy w Gdańsku SPOTKAŁY SIĘ DWIE „SYMFONIE” – nasza gdyńska „Symfonia” wraz z chórem z Hamilton w Kanadzie. Wspólnie, w obecności abp. Tadeusza Gocłowskiego, Lecha Wałęsy i ks. Henryka Jankowskiego, wykonaliśmy utwór „Te Deum” Karola Kurpińskiego w opracowaniu J. Dobrzyckiego.
1998 – występ w pierwszej stolicy Polski, w Katedrze Gnieźnieńskiej, z okazji I rocznicy koronowania obrazu Matki Bożej Pocieszenia przez papieża Jana Pawła II. Tego roku śpiew „Symfonii” niósł się również na I Festiwalu Chórów Kościelnych w Jastarni, na kilku Koncertach Pieśni Wielkopostnych oraz koncertach kolęd i pastorałek w gdyńskich kościołach.
1999 – Na zaproszenie Towarzystwa Polsko-Norweskiego chór wykonał koncert w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku, a główną atrakcją wieczoru był utwór w języku szwedzkim.
Zbliżała się 5. wizyta papieża w ojczyźnie. 5 CZERWCA JAN PAWEŁ II ODPRAWIŁ NA SOPOCKIM HIPODROMIE EUCHARYSTIĘ, KTÓRĄ UŚWIETNIŁ WYSTĘP PONAD 1000-OSOBOWEJ GRUPY CHÓRZYSTÓW, ZŁOŻONYCH Z CHÓRÓW CAŁEGO REGIONU, W TYM Z CZŁONKÓW „SYMFONII”. Dyrygowali Roman Perucki, Zygmunt Rychert oraz Janusz Misztowt.
Pod koniec roku jubileusz 50-lecia obchodziła nasza ukochana parafia p.w. św. Antoniego w Gdyni, a „Symfonia” skończyła 70. lat. Tę podwójną okazję uczciliśmy uroczystym koncertem.
2000 – „Symfonia” gościła w Telewizji Gdańskiej – lokalne medium zrealizowało nagranie chóru dla magazynu „2000 lat później”. Nasz chór zaistniał w eterze już wcześniej, wielokrotnie realizując nagrania studyjne dla Polskiego Radia.
W tym roku (oraz 2 lata później) koncertowaliśmy na Litwie (Wilno, Kowno), a występ w listopadzie na Konkursie Chórów Amatorskich z okazji odzyskania niepodległości zapewnił zespołowi 3. miejsce i Puchar Rektora Politechniki Gdańskiej za najlepszy dobór repertuaru i najlepsze wykonanie utworu patriotycznego.
2001 – Występy „Symfonii” w Aziorsku, Kaliningradzie i Czerniachowsku w Rosji.
2003 – na ręce „Symfonii” trafiła II nagroda i Puchar Prezydenta Miasta Torunia podczas II Konkursu Kolęd. Lipiec przeszedł pod znakiem koncertów w Bawarii (Schweig, Norymberga, Bamberg, Neuburg), które odbyły się dzięki zaproszeniu od chóru „Chorgemeinschaft Schweig”.
2004 – tego roku gościliśmy na Łotwie (Dyneburg, Ryga) na zaproszenie Ambasady Polskiej w Rydze.
2005 – 75-lecie działalności Chóru Mieszanego „Symfonia”.
2006 – NASZE NAGRANIA NARESZCIE NA PŁYCIE – „Symfonia” nagrała albumy „Kolędy i pastorałki” oraz „Chwalmy Pana”. Tego roku wzięliśmy również udział w II Kaszubskim Festiwalu Muzyki Chóralnej i Ludowej w Żukowie. Z muzycznych opraw Mszy św. szczególnie zapamiętamy udział w Eucharystii w I rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II w kościele OO. Franciszkanów.
2007 – „Symfonia” wystąpiła na I Pomorskim Festiwalu Muzyki Wielkopostnej – Szemud 2007 w Kielnie – od tego roku cyklicznie uczestniczymy w tym wydarzeniu. W listopadzie wzięliśmy udział w uroczystościach 30-lecia pracy artystycznej naszej dyrygent Elżbiety Cieślak, występując wspólnie z Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną, w akompaniamencie organów, w kościele OO. Franciszkanów. Jubileusz przypadł 22 listopada, w dniu wspomnienia patronki muzyki i śpiewu kościelnego – świętej Cecylii.
2008 – „Symfonia” rozpoczęła rok występem na V Festiwalu Kolęd „Świętojańskie Kolędowanie” w kościele pw. św. Jana z Kęt w Rumi Janowie. W tym roku zespół śpiewał również na II Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej – Szemud 2008 w Kielnie oraz w Ogólnopolskim Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej w Częstochowie. Na trasie do Częstochowy odwiedziliśmy Licheń oraz Wadowice, gdzie śpiewaliśmy na Mszy św. w Bazylice Ofiarowania NMP. Z częstochowskiego festiwalu wróciliśmy z wyróżnieniem.
2009 – MAMY NOWĄ DYRYGENT – po 32 latach owocnej pracy obowiązki Elżbiety Cieślak przejęła Bogna Swiłło, absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku. W tym roku po raz trzeci zespół wziął udział w Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej w Kielnie, a także z sukcesem zakończył udział w IV Ogólnopolskim Turnieju Chórów o Miecz Juranda – Spychowo 2009, zdobywając puchar za „muzykalność i ogólny wyraz artystyczny”.
2010 – mija 80 lat od powstania „Symfonii”.
2011 – zespół uczestniczył w konkursie chórów, zorganizowanym w ramach XII Międzynarodowych Spotkaniach Chóralnych w Pińczowie. Symfonia zaznaczyła swoją obecność również na III Festiwalu Pieśni Maryjnych im. Błogosławionego Jana Pawła II w Rumi oraz na V Pomorskim Festiwalu Pieśni Wielkopostnej w Szemudzie. III miejscem na podium zakończył się nasz występ na XII Międzynarodowych Spotkaniach Chóralnych Ad Gloriam Dei w Pińczowie.
2012 – zespół otrzymał wyróżnienie przyznane przez Kapitułę Diecezji Gdańskiej – Pro Ecclesia et Populo. Prestiżowym wydarzeniem był koncert na Dniach Kultury Polskiej w Austrii oraz koncert kolęd i pastorałek w Dworze Artusa w Gdańsku.
2013 – „Symfonia” wzięła udział w 1. Pomorskim Święcie Chóralistyki w Gdańsku.
2014 – rok upłynął pod znakiem udziału w 3 ważnych festiwalach: Festiwalu Pieśni Maryjnej „Ave Maria” w Chojnicach, X Kaszubskim Festiwalu Muzyki Chóralnej i Regionalnej w Żukowie (z którego wróciliśmy ze złotym dyplomem) oraz w I Pomorskim Festiwalu Muzyki Sakralnej w Gdańsku „Morenowe Chóralia” (otrzymaliśmy dyplom za „najlepszy przekaz artystyczny prezentowanych utworów”). Wydarzenia te zgromadziły liczne zespoły chóralne z regionu pomorskiego. Wiele radości sprawiła nasza obecność na mszy św. z okazji obchodów Światowego Dnia Chorego w Domu Pomocy Społecznej w Sopocie.
2015 – TO JUŻ 85. URODZINY CHÓRU MIESZANEGO „SYMFONIA”. W swojej wieloletniej karierze nasi członkowie zagrali ponad 600 koncertów i wzięli udział w ponad 200 festiwalach. Tylko w latach 2009-2014 odbyło się niemal 200 występów z udziałem naszego zespołu.
14 listopada w kościele OO. Franciszkanów w Gdyni odbyła się uroczysta msza św. w intencji chórzystów oraz jubileuszowy koncert, połączony z wręczeniem wielu nagród członkom”Symfonii”. Po zakończeniu części muzycznej zespół wraz z duszpasterzami, rodzinami i przyjaciółmi udał się na urodzinowy bankiet. W radosnej atmosferze pokroiliśmy 18-kilogramowy tort i wznieśliśmy toast za kolejne lata wspólnego śpiewania.